100 TL ve üzeri tüm alışverişlerinizde Ücretsiz
Kargo
 
 
Uykuya Dalmayı Kolaylaştırın!

12 Şubat 2018

 

 

 

Koyun Saymaya Son: Uykuya Dalmayı Kolaylaştıran 3 Minik İpucumuz var!

 

Gece yatağa yattığınızda uykuya dalmanız zor oluyor ve bu sizi rahatsız ediyorsa aşağıdaki önerileri deneyebilirsiniz. Aslında bildiğimiz gerçeklerin bazen hatırlatılması iyi olabiliyor :)

 

Bir süre düzenli uyguladığınızda sabahları dinlenmiş uyanmaya başlayacak ve eskisine göre yastığa kafanızı koyduğunuzda çok daha kısa bir süre içinde yumuşacık rüyalara dalacaksınız!

 

Tertemiz Bir Düzen Oluşturun

 

Yatakta bilgisayar ve telefonla zaman geçirmenin ne kadar keyifli olduğunu hepimiz farkındayız ama diğer tarafta da sağlığımız söz konusu. Sağlığın temellerinden biri de gerçekten kesintisiz, derin ve rahat bir uyku. Bu yüzden de resimde teknolojik bir nesne olmamasına özen gösterdik! Yatakta geçireceğiniz zaman, zihninizi doldurmak yerine tamamen boşaltıyor olmalı ve bu yüzden uykuyla aranıza ekran görüntüleri girmesine izin vermemelisiniz. Araştırma sonuçlarını okuduğumuz üzere, yataktayken cep telefonu, tablet, laptop ve televizyonla ilgileniyor olunmamalı. Bunlara bağlı olarak o saatlerde sosyal medyada zaman geçirmek de önerilmiyor. Bilimsel açıklaması da şu ki; elektronik ekranlardan gelen yapay ışık, beynimizin uyku merkezine karışık sinyaller yollayabilir ve bu uykumuzu alamamamızla sonuçlanır. Belli bir saatte elektronik aletlerden uzaklaşıp, dikkat dağınıklığını engellersek sabah uykudan uyanmak çok daha kolay hale geliyor ve o alarm sesi daha az itici duyuluyor :)

 

Vücudunuzdan Yardım İsteyin

 

Meditasyonla ilgiliyseniz, bu da uykuyu oldukça destekleyici bir seçenek. Bizce denemeye değer! Meditasyonun farklı yöntemlerini, çeşitli yollarını her yerden okuyabiliyoruz. Birkaç hareketi seçerek, boynunuzu, belinizi, kollarınızı, göğsünüzü, kalçanızı, bacaklarınızı rahatlatabilirsiniz. Esneyip gevşemek fiziksel ve zihinsel bir rahatlama sağlayacak. Vücudunuzun hangi kısmının daha çok rahatlamaya ihtiyacı olduğu size kalmış. Kendinizi dinleyin ve belli bölgelere daha çok odaklanın. Beyninizin vücudunuza odaklanması, sizi günlük düşünce yoğunluğunuzdan uzaklaştıracak ve uykuya hazırlayacak. Bu sırada odanızdaki ışıkları kapatıp mum yakabilirsiniz, loş ışık da uykuya temel oluşturacak.

 

Yatağınızı Davetkar Bir Hale Getirin

  

Yukarıda bahsettiklerimizin işe yaraması süper rahat ve çekici bir yataktayken çok daha hızlı bir süreç. Yatağınızla ilgili her şey önemli aslında. Çarşaf, yastık, yorgan ve nevresim tamamen istediğiniz gibi olmalı. Uyku ortasında sıcaktan uyanıyorsanız nefes alan kumaşlar kullanıyor olmalısınız mesela. Ya da yastığınızın kabarıklığı sizin için uygun mu, bunları tespit etmek sandığımızdan daha önemli. Uykunuz hafifse, yatak başınızdan ses çıkıp çıkmadığını da kontrol etmelisiniz, fark etmeden bu tip detaylar da uykunuzu bölüyor olabilir. Özet olarak, yastığınız, yorganınız, yatak örtünüz, nevresim takımınız, battaniyenizpikeniz, akla gelen her ürün yatağınızda uyumak için can atıyor olacağınız bir hale gelmeli. Nasıl bir yatakta uyanmış olmak sizi daha dinlenmiş hissettirecek önce bunu düşünerek başlayabilirsiniz. Şimdiden sabırsızlanmaya başlamış olduğunuzu umuyoruz!